Sunday, January 21, 2007

Hovory s Ivanem Spackem

Dear friends and readers:

Pred nekolika dny jsem napsal do yahoogroups na odpoved Ivana Spacka Standovi a dnes z toho mame hezkou korespondeci. Mam svoleni na pouzivani nasich rozhovoru. Zobacky zkusim pridelat.

Ivan napsal: Prohnal jsem toto notepadem, nebot yahoo format je priserny, neda se nic odmazavat, tedy reklamy a muj stary text.

>Kdo je tady ten inteligentni? Standa nebo pan Spacek?
>Ja se zastavam nazoru, ktery se mnoha lidem v klubu
>nelibi, ale podle mne Irak nebyl vubec nutny, protoze
>nikomu nedoslo, ze ten teror a teroristi se mohli bojovat
>beze ztrat americkych zivotu a jinak.
>9/11 a 3,000 obeti + pro mne nezduvodni, co jsme tam dokazali.
>Saddam je povesenej a co ted?

Ne, nedochazi mi popularni iluze, ze nebylo nutne ukazat jihadistum, ze nemohou beztrestne napadnout Spojene Staty. Vidim mnoho spolecneho mezi utokem na Pearl Harbour a utokem na New York.

V obou pripadech se jednalo o preneseni konfliktu na uzemi Spojenych Statu. Protiutok vratil valku na uzemi utocniku. Americka armada funguje jako naraznik,
s nepritelem bojuji profesionalni vojaci a ne obcane americkych mest. I kdyz me tak napada, ze by nebylo spatne nejak zaridit konfrontaci mezi teroristy a gangy Los Angeles. Zajimava idea je, ze by slo bojovat s teroristy bez ztrat americkych
zivotu. Jak by to fungovalo?

Moment, v New Yorku pri 9/11 doslo ke ztratam americkych zivotu. Kavalirsky obchazis tyto mrtve, zda se, zni to jako bys rikal "Co bolo to bolo, terazky nas snad nechaji." Rikat "Saddam je povesenej a co ted?" mi pripomina komentar soudce, ktery prohlasil o vrahovi deti "Vezenim se nic nevyresi, zivoty jim to nevrati" a dal mu domaci vezeni. Jedna se o trest za konkretni zlociny, ne o pomstu. Saddama odsoudil iracky soud, nikoliv obdoba norimberskeho procesu. To, ze iracky soudni system vubec existuje, je dukazem, ze invaze ma konkretni, pozitivni vysledky.

>Islamofasiste byli potichu, kdyz Reagan poslal F111s do Tripoli
>a Khadafi by v te >dobe nejvetsi threat. Ta message stacila.
>A stalo to jen jednu (sorry "jen") F111.

Jednim z obvyklych omylu lidi hodnoticich historicke udalosti je porovnavat neporovnatelne. Okolnosti jsou jine, situace je jina. Mimochodem, Evropa, krome Margarety, se silne rozcilovala nad Reaganovym "terorismem." Francie nepovolila prelet americkych letadel na ceste do Tripoli nad francouzskym uzemim, cimz se zvysilo riziko pro piloty, o coz jim zrejme slo. Lybie je mala zeme, neni kam se schovat. To se o Iraku neda rici. Khadafi financoval teroristy, Saddam napadal a
okupoval sousedni zeme. A financoval teroristy. Co se tyce vojenske sily, Lybie je bezvyznamna. Iracka armada patrila mezi nejvetsi na svete. Khadafi se po naletu zklidnil, Saddam po porazce v Kuvajtu nikoliv. Khadafi se pokousel o smir, napriklad pripustenim procesu s teroristy, kteri explodovali letadlo v Lockerbie.

Byla to sice fraska, teroriste byli jeho podrizeni, ale viditelne slo o ustoupeni
z agresivni pozice. Saddam se nejenom nepokusil o smir se Zapadem, naopak,
pokousel se vyzbrojit se pro pristi valku. Nasi "spojenci" mu v tom ochotne asistovali. Bombardovani Afganistanu Clintonem k nicemu nevedlo.

Okupace Afganistanu vedla logicky k okupaci Iraku. Duvodem, proc okupace Afganistanu jakztakz funguje a okupace Iraku vede do chaosu je fakt, ze Afganistan byl porazen.
Irak byl "osvobozen." Kdyby bylo s Nemeckem zachazeno jako s osvobozenou zemi, tak by se tam dodnes strilelo.

>Tady ta historie je jina a logika v tom neni. Dubya je popletenej prezident, >obklopeny blbymi poradci, kteri zatim nic neukazali (a byl jsem republikan~
>ted jsem nezavisly).

Na rozdil od tebe se s George W. Bushem neznam. Jeho popletenost tedy nemohu posoudit. Ani blbost jeho poradcu. Pri je televiznich vystoupenich vidim cloveka, ktery se poctive snazi delat to, v co veri, co vidi jako svou povinost.
George W. Bush nebyl nikdy agresivnim politikem holedbajici se tvrdosti. Naopak, celou svou karieru se snazil vychazet se svym okolim. Vzdycky zduraznoval spolupraci pred konfliktem. To, ze nema dar komunikace jaky mel Reagan nebo Clinton, nepokladam za dukaz nedostatku inteligence. Posloucham co rika, divam se mu do oci a vidim
cestneho, slusneho cloveka. Znovu a znovu zduraznuje hodnoty, ktere byvaly hodnotami zapadni civilizace. Snazi se navazat dialog s Islamem, ktery duverive nazyva jmenem "Nabozenstvi miru", kterym toto rozhodne neni. To neni chovani sileneho, nasilim omameneho politika. A jo, musim priznat, ze v tom je trocha zmatenosti.
Vracim se k Pearl Harbouru. Pripada mi, ze tvou reakci na tento utok by bylo "Posleme bomardery nad Tokyo." Coz byl zpusob, kterym Velka Britanie a Spojene Staty vedly valku s Nemeckem. Vysledky teto vzdusne valky byly minimalni. Prumyslova produkce Rise se v letech nejintenzivnejsiho bombardovani, tedy 1942 - 1944, zectyrnasobila. Moralka civilistu se zvedla, zivena nenavisti ke "vzdusnym teroristum." Bitva o Britannii mela stejny vysledek.

Bombardovani jako zpusob valky nefunguje. V cem je uzitecne, je priprava cesty pro pozemni armadu. Vztyceni vlajky nad Reichstagem a Okinawou signalizuje blizici se konec valky. Odstraneni vudcu zemi, kteri zpusobili valku, odzbrojeni nepratelskych sil a nastoleni okupacniho rezimu, tento proces dokonci.

Fakt, ze americkym vojakum bylo zakazano vztycit americkou vlajku nad dobytym uzemim, bylo prvnim signalem, ze tahle valka jen tak neskonci.

Vudci byli odstraneni, nepratelske sily nebyly odzbrojeny, okupacni rezim nebyl nastolen. Situace, ve ktere obcane porazene a okupovane zeme chodi po ulicich mest se samopaly a RPG's je absurdni a nepochopitelna. Tento kuriozni zpusob okupace vychazi z iluze, ze Irak byl osvobozen. Abych se vratil k situaci v Evrope po druhe svetove valce, umite si predstavit nasledky obdobne situace v Nemecku?

Jak by to asi dopadlo?

Douglas MacArhur nastolil v Japonsku tuhy, nekompromisni rezim. Alternativou byl chaos irackeho typu. Japonsti vojaci byli ochotni bojovat dal, nekteri z nich se skryvali v dzunglich pacifickych ostrovu pres dvacet let po oficialnim ukonceni
valky. Japonsko ma dodnes ustavu, ktera byla vytvorena okupacnimi autoritami. Ze systemu zalozenenem na valecnickem kodu Busido se stala prijatelna imitace demokratickeho modelu.

Jiste, Japonsko nebude nikdy zemi zapadni civilizace, ale podstatne je, ze opakovani akci typu Nankinskeho masakru neni v dohledne dobe pravdepodobne. Kdyby Americane
zachazeli s Japonskem jako s osvobozenou zemi, snaha vytvorit "ko-prosperity zonu" v Asii by byla aktualnim problemem dodnes.

>Chenney, Haliburton, starej Bush a jeho CIA "Skulls&Bones" hry za scenou,
>kissass PRC (China), kissass Wahhabis ze Saudi Arabie~myslel jsem
>ze Bush bude tomu umelymu kokotovi princovi (nebo co), libat prsten.

Hmmm, "CIA 'Skulls&Bones", vidim, ze beres napady americke blaznive levice vazne. Konspiracni teorie tohoto typu nejsou diskutovatelne. Schopnost verit temto absurdnostem obvykle znaci ochotu verit vsemu,co mi potvrdi muj obraz sveta.
Prdelolibacstvi Ciny nebylo prineseno do americke zahranicni politiky mladsim Bushem. Je to jedna z nejstarsich a nejmene pochopitelnych posedlosti "Foggy Bottoms." Nezvoleni a neodvolatelni byrokrate sedici v kreslech americkych instituci representuji nejvetsi potencialni hrozbu demokracii. To jsou lide, mezi kterym nachazel Tail Gunner Joe agenty cizich mocnosti. Mitrochinovy archivy a archivni materialy uvolnene CIA ukazuji, ze Joe MacCarthy nebyl tak uplne na hlavu padly, jak ho vidi prumerny American, diky desetiletim nenavistne propagandy liberalu.
Americke vladni instituce jsou dnes zranitelnejsi, nez kdykoliv predtim, diky uhozene kadrove politice. Na etnicke a nabozenske koreny kandidatu se nesmi
prihlizet pres fakt, ze nektere etnicke minority si uchovavaji lojalnost k zemich, ze kterych vychazi jejich predci. Coz ma nevyhnutelne nasledky jakymi jsou pripady uredniku cinskeho puvodu provozujici spionaz ve prospech Ciny, Israele a dalsich zemi.

>Tak jako videl, jak je Putin fakt hodnej kluk a chce byt
>pritel s nami. SHIT! Videl v jeho ocich cestneho cloveka!
>Nas prezident!

>Milan++++ (muzeme prilohy?)

Tohle neni nic noveho. Diplomate vyslani k jednani s Hitlerem v nem obvykle videli cloveka, se kterym se da delat business. Nevim co to je, ale do diplomacie
se obvykle pousti lide kteri veri ve vec, kterou nazyvaji "pragmatismus." Presnejsim slovem pro tento stav mysli je "cynismus."

Ivan Spacek

No comments: